10 důvodů proč hrát basketbal

Hledáš ideální sport a přemýšlíš, proč si vybrat zrovna basketbal? Tady ti představíme 10 důvodů, proč je basketbal našim nejoblíbenějším sportem. Nábor nových basketbalistů (6-9 třída) probíhá celoročně.

Basketbal je levný

Hned první důvod je zcela pragmatický. Ne že by vše bylo jen o penězích, ale nezpochybnitelným faktem zůstává, že basketbal je nejspíše tím nejlevnějším sportem na světě. Na rozdíl od jiných sportů, kde prvotní investice dosahují mnohdy řádů tisíců, a které po opadnutí prvotního nadšení mohou vyjít zcela vniveč, je basketbal finančně zcela nenáročný. Na dlouhou dobu ti zcela postačí jen tenisky a po čase vlastní balón na individuální trénink. 

Basketbal je vhodný téměř pro všechny typy postav

Když se řekne basketbal, většina z nás si v první moment vybaví vysoké hráče vyskakující k ještě vyššímu basketbalovému koši. Často proto slýcháme věty typu „jsi vysoký, ty určitě hraješ basketbal„. Pravdou nicméně zůstává, že v basketbalu zastává každý hráč jinou herní pozic a ke každé se hodí jiný typ postavy. Podkošový hráč (pivot) by měl být nejen vysoký, ale hlavně mohutný, aby přetlačil soupeře. U menšího pivota (power forward) je zase důležitá pohyblivost. No a pak tu máme například rozehrávač (point guard), který je zpravidla menšího vzrůstu, je rychlý a jako mozek celého týmu rozehrává útočné akce.

Basketbal je kolektivní sport

Výhodou kolektivních sportů je, že nás učí týmové spolupráci a zodpovědnosti. V období dospívání jsou jsou tak kolektivní sporty efektivním nástroje socializace a začleňování se do kolektivu. Tým společně prožívá vítězství a vyrovnává se prohrami. Hráči se vyrovnávají se svou rolí v kolektivu, učí se komunikovat i spolupracovat. Zažívají výhody i nevýhody zdravé konkurence a připravuje se na své životní úspěchy i neúspěchy. Jsou zodpovědní nejen za svůj individuální výkon, ale i za svůj výkon v rámci týmu, kde se sobecké jednání nevyplácí.

Dostupnost hracích ploch

Další nezanedbatelnou výhodou basketbalu je poměrně dobrá dostupnost hracích ploch. A to nejen v Jeseníku, kde mimo dvojici basketbalových košů v každé zdejší tělocvičně máme i minimálně 4 venkovní basketbalová hřiště a dalších několik street basketbalových. Házet si můžete v podstatě kdekoliv, kde máte kus zpevněné země a místo na umístění koše. I to je do značné míry důvodem, proč je basketbal nejpopulárnější pouliční sport.

Variabilní počet hráčů

S dostupností hracích ploch úzce souvisí i variabilní počet hráčů. Ve standardním basketbalu se střetává 5 na 5 hráčů v souboji na jeden koš. Pokud se však hráčů sejde málo, lze si stejně dobře zahrát street basketbal, což je hra alespoň 2 hráčů v každém týmu v souboji na jeden koš. 

Koordinace a rovnováha pohybu

Hraní basketbalu vyžaduje, aby si hráči vyvinuli dokonalou koordinaci rukou, očí a nohou, zatímco si udržují rovnováhu během pohybu. Ten však musí být zároveň dostatečně rychlý. Po hráči je také vyžadováno, aby používal své motorické dovednosti, jako je přesná střelba, míjení a driblování. Hraním basketbalu hráči získávají také  zkušenosti s odrazivými a obrannými pohyby, což vyžaduje udržování si silného a vnitřně zpevněného těla, které umožní vykonávat všechny pohyby s lehkostí, koordinovaně a v rovnováze.

Aerobní typ cvičení

Při hraní basketbalu praktikujete aerobní typ cvičení. Tento druh cvičení je blahodárný pro naše zdraví, především srdce a cévní systém. Pravidelný trénink slouží jako prevence vzniku vysokého tlaku, srdečního infarktu a dalších srdečních a cévních chorob. Snižuje se váš klidový puls, čímž je pak méně zatěžováno srdce. Aerobní cvičení také výrazně pomáhá při odbourávání přebytečného tuku.

Divácky atraktivní

Basketbal je rychlá a dynamická hra, kde navíc během zápasu padá velký počet košů, klidně i 100 za zápas. A to se divákům líbí. Žádné pomalé přesuny ze strany na stranu, žádné bezbrankové zápasy, žádné desítky neproměněných šancí. V basketbalu se bleskově střídají útočné akce s rychlými protiútoky, střely ze všech pozic, vzrušující kombinace a podkošové souboje. 

Podporuje sebevědomí a pocit štěstí

A s množstvím vstřelených košů za zápas souvisí ještě jedna důležitá výhoda. Basketbal podporuje sebevědomí hráčů a přináší jim radost. Ve většině kolektivních i individuálních sportů je totiž obtížné se výrazně prosadit a být tím, kdo zařídil branku nebo vyhrál závod. To pak může vést až k tom, že dítě ztratí radost ze hry a přestane se sportu věnovat. V basketbalu naopak většinou každý hráč alespoň jednou během zápasu zažije svou vysněnou chvilku slávy a vstřelí soupeřovy koš. 

Sympatičtí trenéři

Alespoň v Jeseníku rozhodně máme ???? 

Naši partneři